serwis Portalu Powiatu Tarnogórskiego - tg.net.pl

  autor:
Mieczysław Filak
  Skarbnik

Każdy, kto pracował w kopalni, w jej chodnikach, sztolniach i szybach, wiedział o nim. Niewielu go jednak spotkało a tylko oni mogli opisać jego wygląd. Ten duch podziemi ukazywał się znienacka pod postacią starego, niewielkiego wzrostu człowieka, z długą siwą brodą, lampą górniczą, świeczką lub kagankiem w ręku, często podpierając się laską albo kilofkiem. Już dawni Słowianie wierzyli, że strzegł skarbów ziemi, jej naturalnych surowców jakimi były węgiel i kruszce czy rudy metali. Dlatego nazwali go Skarbnikiem.


Niekoronowany władca mrocznej krainy dla jednych był dobrotliwy, pomocny i hojny, dla tych zaś, co nie przestrzegali górniczych praw i zwyczajów, potrafił być mściwy i zawzięty. Górników pracowitych, uczciwych, życzliwych dla kamratów nagradzał albo pomagał. Oszustów, leniwych, złorzeczących karał srogo, nawet zatrzymując w podziemnej krainie.

Potrafił przybierać postacie kozy, konia, psa, myszy, żaby, pająka, muchy. A bywało, że stawał się całkiem niewidzialny dla górników, którzy mogli jednak wtedy wyczuć jego zapach lub usłyszeć stukanie jego laski.

Skarbnik znany też był pod innymi imionami, w różnych częściach Śląska: Skarbek, Berggajst, Duch kopalni, Kobold, Czarny Pietrek, Szwarce Pyjter.

Legend, których bohaterem był ten prastary duch powstało wiele przez wieki, ale tylko niektóre przetrwały do dzisiaj.

Udział w pochodzie w przebraniu Skarbnika był zaszczytnym wyróżnieniem w pierwszych latach, organizowanych przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, "Dni Gwarków", a przypadało ono dzieciom członków stowarzyszenia, które przystąpiły już do I Komunii Świętej.

 

KONTAKT

Serwis jest częścią Portalu Powiatu Tarnogórskiego 
redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7
tel.: 32 284 36 85, portal@tg.net.pl.

REKLAMA

Zapraszamy do zapoznania się
z naszą ofertą reklamy banerowej,
Przyjmujemy również zamówienia
dopasowane do Państwa konkretnych
oczekiwań - kontakt: portal@tg.net.pl.