serwis Portalu Powiatu Tarnogórskiego - tg.net.pl

  autor:
Mieczysław Filak
  August de Boscamp - Lasopolski

August de Boscamp-Lasopolski (1763 - 1834) był synem Karola Boscamp-Lasopolskiego, z pochodzenia Holendra, dyplomaty i awanturnika w służbie Stanisława Augusta Poniatowskiego. August od 1790 r. był asesorem górniczym w Tarnowskich Górach, od 1800 r. roku Dyrektorem Urzędu Górniczego, a od 1806 r. generalnym inspektorem górnictwa górnośląskiego. W czasach jego urzędowania powstała państwowa m.in. kopalnia "Fryderyk" w Bobrownikach oraz "Głęboka Sztolnia Fryderyka". Jej fragmentem jest "Sztolnia Czarnego Pstrąga".

Boscamp był też mistrzem tarnogórskiej loży masońskiej "Silberfels" ("Srebrna skała") założonej w 1816 r. Miał swój udział w rozwoju życia muzycznego w Tarnowskich Górach. Z jego inicjatywy przed 1830 r. powstał amatorski Związek Muzyczny. Posługiwał się sześcioma językami, w tym polskim. To on oprowadzał tu po terenach górniczych poetę Niemcewicza, który wspominał go z sympatią w swej relacji z podrózy i Tarnowskich Gór.

Podczas wojen napoleońskich do miasta w 1807 r. wkroczył sprzymierzony z Francuzami oddział polskiej kawalerii wraz z 200-osobową uzbrojoną w piki i kosy grupą chłopów. Pod groźbą powieszenia rajców i spalenia miasta zażądali wysokiej kontrybucji. Ponieważ mieszczan wyniszczonych wojną i przemarszami, co raz to innych wojsk, nie było na nią stać, Boscamp sam ją zapłacił. Choć nie do końca wiadomo czy z własnych pieniędzy, bo już uprzednio przezornie ukrył kasę tutejszego Urzędu Górniczego.

 

KONTAKT

Serwis jest częścią Portalu Powiatu Tarnogórskiego 
redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7
tel.: 32 284 36 85, portal@tg.net.pl.

REKLAMA

Zapraszamy do zapoznania się
z naszą ofertą reklamy banerowej,
Przyjmujemy również zamówienia
dopasowane do Państwa konkretnych
oczekiwań - kontakt: portal@tg.net.pl.